LATARNIA W GDAŃSKU Port Nowy

By Fmbar22 (Own work) [CC-BY-SA-3.0-pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons - latarnia morska Gdańska Nowy Port

By Fmbar22 (Own work) [CC-BY-SA-3.0-pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Latarnia Nowy Port zakończyła swe działania wraz z uruchomieniem latarni w Porcie Północnym, została dopisana do rejestru zabytków i w 2004 roku udostępniona do zwiedzania. Stanowi ośmiokątną wieżę zwężającą się ku górze, zakończoną galerią z misternie kutymi poręczami.

Jedna z najpiękniejszych latarń morskich północnej Europy (pozycja geograficzna 54°24’28”N, 18°39’50”E), mierząca 27 metrów wysokości, latarnia została zbudowana w 1893, a oddana do użytku w 1894 roku. Według legendy jest ona bliźniaczką najpiękniejszej latarni morskiej Ameryki – w Cleveland w stanie Ohio. Była pierwszą latarnią morską nad Bałtykiem używającą światła elektrycznego.

Latarnia morska Gdańsk Nowy Port była jednocześnie wieżą pilotów portowych i mieściła na swym szczycie – kulę czasu. Podniesienie i spadek kuli w każde południe pozwalało kapitanom statków stojących na redzie portu na dokładne nastawianie ich chronometrów okrętowych, żeby później móc dokładnie określić położenie statku na otwartym morzu. Kula została usunięta i dopiero w 2008 roku została zrekonstruowana i obecnie pokazuje codziennie czas o godzinach 12, 14, 16 i 18-tej.

  • Wysokość latarni: 27 m
  • Zasięg światła: 17 Mm
  • Położenie geograficzne:
  • szerokość 54°24’28” N
  • długość 18°39’50”  E

 


Wyświetl większą mapę

Więcej o tej interesującej latarni można dowiedzieć się na stronie: http://www.latarnia.gda.pl/pl/