LATARNIA CZOŁPINO

latarnia morska CzołpinoLatarnia Czołpino jest jedną z nielicznych latarni, która jest oddalona od skupisk ludzkich. Jest położona w odległości 1000 metrów od brzegu, pomiędzy miejscowościami Łeba i Rowy, w samym sercu Słowińskiego Parku Narodowego. Wznosi się na wysokość 25 metrów na wysokiej zalesionej wydmie (55 m n.p.m).

Znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego i wymaga od turystów półtorakilometrowego spaceru wśród dziko rosnącego lasu. Ale widok z jej tarasu na przyrodę parku – ruchome wydmy, przybrzeżne jeziora – Łebsko i Gardno oraz mierzeję oddzielającą jezioro Łebsko od morza.

Latarnia morska Czołpino została wybudowana w latach 1872-75 – z cegły na podstawie kamiennej o średnicy 9 m. Początkowo był spalany olej, dopiero w latach trzydziestych XX w. została podłączona elektryczność. Latarnia została udostępniona do zwiedzania dopiero w latach 90, ponieważ tuż w okolicy była Rakietowa Jednostka Wojskowa i wszystko było tajne. Teraz latarnia to idealne miejsce na podziwianie przyrody w Słowińskim Parku Narodowym.

Warto zwiedzając latarnię zobaczyć też w najbliższej okolicy: ruchome wydmy czołpińskie, lasy w parku, piękne plaże w SPN czy zapoznać się jak żyli dawni mieszkańcy tych ziem w Muzeum Wsi Słowińskiej w pobliskich Klukach.

  • Wysokość latarni: 25,2 m
  • Wysokość światła: 75 m n.p.m.
  • Zasięg światła: 21 Mm (ok. 40 km)
  • Charakterystyka światła: P (2) (8s)
  • Światło: 3 + 2 + 1 + 2 = 8 s.
  • Położenie geograficzne: szerokość 54o 43′ 12″ N; długość 17o 14′ 37″ E

Wstęp do latarni: 4 zł normalny, 2 zł ulgowy

Noclegi w Łebie – baza noclegowa z Łeby i okolicy
Noclegi w Rowach – baza noclegowa z Rowów i okolicy